"esplugat" meaning in All languages combined

See esplugat on Wiktionary

Verb [Catalan]

Forms: esplugada [feminine], esplugats [masculine, plural], esplugades [feminine, plural]
Head templates: {{ca-pp}} esplugat (feminine esplugada, masculine plural esplugats, feminine plural esplugades)
  1. past participle of esplugar Tags: form-of, participle, past Form of: esplugar
    Sense id: en-esplugat-ca-verb-iD3~636k Categories (other): Catalan entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries
{
  "forms": [
    {
      "form": "esplugada",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "esplugats",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esplugades",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "esplugat (feminine esplugada, masculine plural esplugats, feminine plural esplugades)",
      "name": "ca-pp"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "esplugar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past participle of esplugar"
      ],
      "id": "en-esplugat-ca-verb-iD3~636k",
      "links": [
        [
          "esplugar",
          "esplugar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "esplugat"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "esplugada",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "esplugats",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esplugades",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "esplugat (feminine esplugada, masculine plural esplugats, feminine plural esplugades)",
      "name": "ca-pp"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Catalan entries with incorrect language header",
        "Catalan non-lemma forms",
        "Catalan participles with red links in their headword lines",
        "Catalan past participles",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "esplugar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past participle of esplugar"
      ],
      "links": [
        [
          "esplugar",
          "esplugar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "esplugat"
}

Download raw JSONL data for esplugat meaning in All languages combined (0.8kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.